تعریف رینوپلاستی

بروز شده در:2 آذر، 1396

رینوپلاستی نام دیگر عمل جراحی زیبایی ست. رینوپلاستی متشکل از دو کلمه "رینو" یک به معنی بینی و "پلاستی" به معنی اصلاح کردن و یا زیبا کردن است. قدمت این نوع عمل به حدود دو هزار سال قبل باز می گردد. زمانیکه در سرزمین هند یکی از مجازاتهای محکومین، قطع نمودن بینی بود که باعث می شد فرد محکوم تا آخر عمر خود چهره کریه المنظری و زشتی داشته باشد. پزشکان آن دوره  برای اصلاح این مشکل، بینی را با صمغ و موم شبیه سازی می کردند. این روش تا همین اواخر هم متداول بود به شکلی که در ابتدای قرن نوزدهم میلادی یک افسر بریتانیائی با الهام از آن سربازان آسیب دیده در جنگ را درمان می کرد. اما پیشینه رینوپلاستی مدرن به نیم قرن قبل و بعد از جنگ جهانی دوم برمی گردد. از ابتدای دهه چهل در ایران به کوشش افرادی همچون زﻧﺪه ﻳﺎد آﻗﺎی دﻛﺘﺮ اﺻﺎﻧﻠﻮ، عمل جراحی زیبایی بینی آغاز شد.

در گذشته هدف از رینوپلاستی فقط کوچک کردن و ظاهر بینی مورد توجه قرار می گرفت و به همین خاطر بسیاری از بیماران از نظر تنفس و بویایی دچار مشکلات حادی می شدند . و به این دلیل بود که قسمت زیادی از غضروف ها برداشته می شد و یا استخوان ها خورد می شدند. ولی با پیشرفت علم پزشکی، پزشکان متخصص دریافتند که به منظور حفظ ظاهر و عملکرد مطلوب می توان با بخیه زدن و شکل دادن غضروف ، نتیجه مطلوب تری بدست آورد . در جراحی بینی یا رینوپلاستی با استفاده از تکنیک هایی  که ظاهر طبیعی و معمولی بینی را حفظ میکنند نسبت به جراحی های به اصطلاح فانتزی اطمینان بیشتری وجود دارد و همچنین درصد ریسک بسیار پایین ترست.

  کیفیت و ضخامت پوست و زوایای بینی نیز در تعیین شرایط مطلوب عمل بینی نقش به سزایی دارند . پزشک ابتدا با معاینه نوع و ضخامت پوست و همچنین در نظر گرفتن میزان انحراف و زوایای بینی با استناد به عکس های رنگی و استاندارد قبل از درمان، بینی شخص را آنالیز می کند.  مطمئناً موضوع تنفس بعد از عمل جراحی بینی بسیار امری جدی ست. اگر بینی پس از جراحی خیلی باریک شود، بیمار در تنفس دچار مشکل و گرفتگی شدید خواهد شد. بیماران می بایست این مسئله را نسبت به ظاهر بینی خود در اولویت قرار دهند.
عوامل زیر در جهت موفقیت عمل رینوپلاستی مطرح باشند:
1. نوع و ترکیب بینی از این جهت که استخوانی باشد یا گوشتی بسیار حائز اهمیت است. بینی های استخوانی نتیجه بهتری نسبت به بینی های گوشتی پس از عمل درپی خواهند داشت. استخوان ، غضروف و پوست بینی عواملی تاثیر گذار بر روی عمل جراحی بینی هستند. به طور نمونه در بینی های گوشتی بدلیل وجود ضخامت پوست و همچنین تراکم بافت چربی در زیر پوست انتظار تغییری زیادی را جهت کوچک کردن بینی نمی توان داشت.
2. یکی دیگر از عوامل مهم در رینوپلاستی ، خود جراح و روش و تجربه جراحی وی است. یک جراح با تجربه می تواند با بکارگیری روش های مناسب نتیجه مطلوبی را در عمل بینی کسب کند.
3. مراقبت های بعد از عمل بینی نیز از مهمترین عوامل تاثیر گذار در نتیجه دلخواه می باشد.  فرد می بایست بعد از عمل جراحی، همه توصیه های پزشک را به کار گیرد و با اجرای دقیق این توصیه ها و مراجعات لازم به پزشک معالج ، همکاری لازم را داشته باشد.
 

author-avatar
تهیه شده توسط: کلینیک عمل زیبایی بینی