دوره ی درمان عمل زیبایی بینی

بروز شده در:15 اسفند، 1398

اگرچه عمل جراحی زیبایی بینی کمتر از 2 ساعت زمان نیاز دارد اما مدت زمان مورد نیاز برای رهایی از عوارض این عمل جراحی به مراتب بیشتر از این زمان خواهد بود. اگرچه عمل بینی یک عمل دلبخواه و رایج می باشد اما هرگز نباید با آن ساده برخورد کرد و نباید در قبال آن سهل انگار بود. در واقع برای آمادگی جهت انجام این عمل باید هفته ها قبل از آن، اقداماتی توسط بیمار انجام گیرد تا نتیجه ی عمل جراحی مورد پسند واقع شده و مراحل بهبود بیمار سریعتر انجام شود. در ادامه به نکاتی اشاره می کنیم که بیمار باید قبل از انجام عمل جراحی زیبایی بینی آنها را مد نظر قرار دهد. البته تمامی کسانی که قصد انجام عمل جراحی بینی دارند باید حتما قبل از عمل با پزشک خود مشورت کنند و اقدامات مورد نظر قبل از عمل را با نظر پزشک پیگیری نمایند.

به طور کلی برخی از اقدامات مهمی که قبل از عمل جراحی بینی باید انجام شود به شرح زیر می باشد :

 • در مورد پزشک جراحتان تحقیق کنید
 • با یک مشاور صحبت کنید
 • رژیم غذایی و سبک زندگی خود را بهبود دهید
 • برای مراقبت های بعد از عملتان برنامه ریزی نمایید
 • برای طول درمان و ریکاوری بعد از عمل برنامه داشته باشید

 

 

نحوه ی انتخاب و ملاقات با پزشک جراح

مطمئنا انتخاب پزشکی که قرار است برای شما عمل جراحی بینی را انجام دهد تاثیر زیادی در رضایت نهایی شما از نتیجه ی عمل جراحی بینیتان خواهد داشت. در مدت مشاوره با پزشکی که احتمالا قرار است جراحی زیبایی شما را به عهده بگیرد، باید از اعتبار او مطمئن شوید و سوابق او را بررسی نمایید. در بررسی سوابق قبلی عمل های جراحی که توسط پزشک مورد نظرتان انجام شده است حتما عکس های قبل و بعد عمل بیماران را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید. همچنین لازم است که  امکانات و مهارت کارکنانی که قرار است رویای داشتن صورتی متفاوت را به آنها بسپارید را  مورد بررسی قرار دهید. این امر به شما کمک خواهد کرد که مطمئن شوید پزشک مورد نظرتان توانایی این را دارد تا خواسته های زیبایی شناختی شما را برآورده نماید و در عین حال سلامتی و امنیت جسمی شما را فراهم کند.

علاوه بر اینها، باید بصورت کاملا شفاف در مورد ظاهر ایده آلی که مورد نظرتان است با پزشکتان صحبت کنید. این مشاوره به شما و پزشک جراحتان کمک خواهد کرد تا هر دو با دیدی روشن به سراغ عمل جراحی بروید و انتظارات واقع گرایانه ای از نتیجه ی جراحی داشته باشید. در هنگام مشاوره برای عمل جراحی، پزشک جراح معمولا عکس هایی را از بینی شما خواهد گرفت و فرم و شکل آن را مورد بررسی قرار خواهد داد. همچنین پزشک در این جلسه مشاوره سوابق پزشکی شما را بررسی خواهد نمود و به شما خواهد گفت که آیا شما کاندیدای مناسبی برای انجام عمل جراحی زیبایی بینی هستید یا خیر.

 

تغییر عادت ها و رژیم های غذایی

در هفته های قبل از انجام عمل جراحی، بسیار مهم است که بدنتان را برای تغییراتی که قرار است اتفاق بیافتد آماده نمایید. هر چه قبل از انجام عمل جراحی بدن سلامت تری داشته باشید، مراحل بهبود و ریکاوری بعد از عمل برای شما سریعتر و آسانتر خواهد بود. تغییراتی که اغلب پزشکان جراح قبل از انجام عمل جراحی به شما توصیه خواهند نمود موارد زیر خواهند بود :

 • از مصرف آسپرین و دیگر داروهایی که خون شما را رقیق می کنند خودداری نمایید
 • هرگز الکل مصرف نکنید
 • مصرف دخانیات را متوقف نمایید
 • میزان مصرف ویتامین های C و  E و همچنین آهن را افزایش دهید. این مکمل ها در بهبود هرچه بهتر زخم های ناشی از عمل جراحی بسیار تاثیر گذار خواهند بود
 • حتی خفیف ترین بیماری هایتان را به پزشک جراح اطلاع دهید
 • از غذاهای سبک برای وعده های قبل از عمل جراحی استفاده نمایید

برنامه ریزی برای اقدامات بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

علاوه بر آمادگی برای روز عمل جراحی، بسیار مهم است که بیمار برای روزهای بعد از انجام عمل جراحی نیز آمادگی داشته باشد. اگر اقدامات مناسب از قبل سنجیده شده باشد، بیمار به بهترین شکل و در راحت ترین حالت دوران نقاهت بعد از عمل را سپری خواهد نمود. در ادامه به اقداماتی اشاره می کنیم که به بیمار کمک خواهد کرد که بعد از عمل به راحتی و در سریعترین زمان ممکن سلامتی خود را بدست آورد.

 • در صورت امکان ترتیبی دهید که در 48 ساعت اول پس از انجام عمل جراحی تمامی اغییر مکان های شما با احتیاط کامل و از قبل پیش بینی شده انجام گیرد
 • همواره از وسایل حمل و نقلی استفاده نمایید که امنیت کامل را برای شما فراهم نماید
 • برنامه ریزی کنید که برای حداقل دو هفته از کارتان دست بکشید
 • برای کم کردن میزان تورم نواحی اطراف بینی، کمپرس یخ تهیه نمایید
 • قبل از انجام عمل جراحی کارهای سخت و دشوارتان را انجام دهید

 

روز عمل جراحی

پزشک جراح قبل از انجام عمل جراحی، با ارائه اطلاعات در مورد عمل و فرآیند آن شما را آماده می نماید. اقدامات نهایی که نیاز است توسط شما انجام شود به شرح زیر می باشد :

 • صورتتان را کاملا بشویید به طوری که میزان باکتری های روی پوستتان به حداقل برسد
 • بعد از نیمه شب آخرین شب قبل از عمل، نه چیزی بخورید و نه چیزی بنوشید
 • به هیچ عنوان از لوازم آرایشی برای آراستن پوست و موی خود استفاده نکنید
 • شب قبل از عمل جراحی، خواب کاملی داشته باشید

علاوه بر اقداماتی که در بالا به آنها اشاره شد، هر بیمار نیازهای خاص و منحصر به فردی دارد که باید قبل از انجام عمل جراحی زیبایی بینی در مورد آنها با پزشک جراح خود مشورت نماید. احساس اطمینان در مورد موفقیت آمیز بودن عمل جراحی، فاکتوری است که به اندازه ی اقداماتی که تا کنون به آنها اشاره کردیم اهمیت دارد. بنابراین بهتر است با پرسیدن سوالهایتان از پزشک جراح، قبل از عمل تمامی نگرانی هایتان را در مورد عمل جراحی از بین ببرید. آمادگی کامل برای تغییر فرآیند تغییر شکل ظاهری صورت، شانس داشتن یک عمل جراحی موفق و ایمن را بالاتر خواهد برد و به ریکاوری سریع و راحت بعد از آن کمک خواهد کرد.  

نمی توان این موضوع را انکار کرد که نتیجه جراحی زیبایی بینی ممکن است برای برخی از افراد مطلوب نباشد اما برای مشاهده ی نتایج عمل جراحی زیبایی باید کمی صبور باشید. زمان معمول برای سپری کردن دوران نقاهت عمل جراحی بینی در حدود دو هفته می باشد. از آنجایی که عمل زیبایی بینی تغییرات قابل توجهی بر روی استخوان و غضروف بینی بوجود می آورد، بدن زمان قابل توجهی نیاز دارد تا با این تغییرات سازگار شود. باید به این موضوع توجه داشته باشید که زمان ریکاوری و بازیابی بعد از عمل جراحی بینی در افراد مختلف متفاوت خواهد بود و به فاکتورهای زیادی بستگی خواهد داشت. از جمله این فاکتورها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • میزان تغییرات بینی در جراحی
 • کیفیت مراقبت های بعد از عمل جراحی
 • سلامت عمومی بیمار قبل از عمل جراحی

مراقبت های بعد از عمل جراحی زیبایی بینی

بعد از انجام عمل جراحی، پزشک جراح اقدامات مناسب بعد از عمل را  به طور کامل به بیمار توضیح خواهد داد. از آنجایی که جراحی بینی یکی از پیچیده ترین عمل های جراحی پلاستیک صورت به حساب می آید، موفقیت آمیز بودن این عمل به رعایت دستورالعمل های بعد از عمل بسیار وابسته می باشد. بهتر است یکی از دوستان یا بستگان بیمار مسئولیت مستقیم در رسیدگی به امور بیمار را پس از عمل بر عهده داشته باشد. دستورالعمل های مراقبتی بعد از عمل جراحی بینی به کاهش دردهای ناشی از عمل در زمان ریکاوری کمک خواهد کرد. از جمله این دستورالعمل ها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • از کم آب شدن بدنتان جلوگیری کنید
 • برای کاهش تورم ناشی از عمل از کمپرس یخ استفاده نمایید
 • تا جایی که امکان دارد استراحت کنید
 • از فعالیت های شدید و ورزش کردن دوری کنید

48 ساعت اول پس از عمل

برای بسیاری از بیماران، 24 ساعت اول پس از جراحی سخت ترین دوران ریکاوری و بازیابی پس از جراحی می باشد. در این مدت ممکن است عوارض بیهوشی همچنان وجود داشته باشد و ممکن است شرایط برای بیمار اندکی غیر قابل تحمل شود. پزشک جراح می تواند باتجویز داروهای مسکن تا حدودی درد شما را مدیریت نماید. البته گاهی دردهای ناشی از عمل آنقدر سطحی هستند که با مسکن های ساده نیز قابل کنترل می باشند. از جمله مشکلاتی که ممکن است بیمار در دوران ریکاوری اولیه پس از عمل با آنها مواجه شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سردرد
 • تورم
 • کبودی صورت
 • خونریزی بینی

 

در 24 ساعت اول پس از انجام عمل جراحی زیبایی بینی، بهتر است بیمار تمام مدت در رختخواب بماند به طوری که سرش بالاتر از بدنش قرار گیرد. بیمار ممکن است در این هنگام پوسته پوسته شدن پوست صورت و همچنین درد در بینی را به شدت احساس کند و سردردهای شدید داشته باشد. خونریزی نیز پس از انجام عمل جراحی بینی و بخصوص در 48 ساعت اول پس از عمل بسیار شایع است. بسیار مهم است که در مدت بهبود بینی پس از انجام عمل از هر گونه ضربه به ناحیه بینی جلوگیری شود. ضربه به بینی می تواند به شدت بر نتیجه ی عمل جراحی تاثیر منفی بگذارد.

بهبود سلامتی بیمار پس از گذشت هفته ی اول

در جلسه ی پیگیری هفته ی اول که توسط پزشک معین می شود، جراح میزان پیشرفت بهبود شما را مورد ارزیابی قرار می دهد. اگر بینی پس از این مدت فرم مناسب خود را گرفته باشد، پزشک پانسمان اولیه و بخیه ها را از روی بینی برخواهد داشت. پس از گذشت این زمان، میزان کبودی صورت کاهش می یابد و میزان تورم بسیار اندک می شود.

بسیاری از بیماران قادر خواهند بود که پس از گذشت یک هفته از انجام عمل جراحی بینی به کار خود بازگشته و روند عادی زندگی خود را از سر بگیرند. با این حال بیماران باید بسیار با احتیاط رفتار کنند و از فعالیت های شدید بدنی اجتناب نمایند. بیماران در دو هفته ی اول پس از جراحی هرگز نباید ورزش کرده و نباید اجسام سنگین بلند کنند. همچنین در هشت هفته ی اول نباید در فعالیت هایی شرکت کنند که احتمال ضربه به بینی در آنها وجود دارد. غلاوه بر این در روزهای اول پس از جراحی مسافرت هوایی به دلیل تغییر فشار هوا می تواند به بینی آسیب برساند. از این رو توصیه می شود در این مدت از هواپیما برای سفرهای خود استفاده ننمایید.

برای بسیاری از بیماران مزایای عمل جراحی بینی پس گذشت زمان به مراتب بیشتر از سختی های این عمل خواهد بود. بسیاری از عارضه های جانبی عمل زیبایی بینی تنها در دو هفته ی اول پابرجا خواهند بود و در طول دوره ی بهبود پس از عمل از بین خواهند رفت. البته باید توجه داشته باشید که در برخی موارد تورم های جزئی بینی پس از جراحی ممکن است حتی تا چند ماه پس از جراحی پابرجا بماند و نتیجه ی نهایی عمل جراحی ممکن است پس از گذشت یک سال از زمان انجام جراحی مشخص شود.

 

author-avatar
تهیه شده توسط: کلینیک عمل زیبایی بینی