مراقبت های مهم بعد از عمل بینی

بروز شده در:16 آبان، 1396

در واقع بسیار مهم می باشد که کسانی که خواهان عمل بینی و جراحی بینی هستند مراقبت های قبل و بعد آن را رعایت و با دقت انجام دهند.در زمان بعد از عمل بینی مسیر و روند ترمیم و بهبود زخمها و التیام بافت های آن ها باید در مسیر درست و مناسبی انجام گیرد. بنابراین اگر مایلید که نتیجه ی خوبی از عمل بینی و جراحی بینی خود بگیرید مراقبت های مهم بعد از عمل بینی که توسط پزشک به شما توصیه می گردد را به طور دقیق انجام دهید.همچنین توصیه می گردد که حتما موارد زیر را که همان مراقبت های بعد از عمل بینی و جراحی بینی می باشد را به دقت انجام دهید تا نتیجه ای مطلوب از جراحی زیبایی بینی خود داشته باشید.

 

 • گچ بینی یا همان اسپلینت بینی یک هفته جهت مراقبت های بعد از عمل بینی روی بینی شما قرار خواهد گرفت.اسپلینت در انتهای عمل روی بینی قرار خواهد گرفت، بین 4 تا 7 روز بعد از عمل بینی توسط جراح از روی بینی برداشته خواهد شد در طول این مدت باید دقت داشته باشید که ضربه ای به آن وارد نشود با یه آن به هیچ عنوان آن را دست نزده و جا به جا نکنید بهتر است قبل از مراجعه بیمار به مطب برای برداشتن اسپلینت ، بیمار به حمام رفته و سر و صورت خود را بشوید تا چسب های شل شده و فرآیند برداشتن گچ بینی به راحتی صورت گیرد.

دوره ی درمان عمل بینی

 • معمولا اگر برش یا بخیه ای در پوست بینی باشد در ظرف 4 تا 7 روز از روی بینی برداشته می شود.
 •  از کارها و فعالیت های سنگین پس از عمل بینی تا یک ماه خودداری کنید
 • درهفته ی اول پس از عمل بینی، مراقبت های مهم بعد از عمل بینی نیز شروع شده و باید آن ها را رعایت کنید، در هنگام عطسه حتما کاملا با دهان این کار را انجام دهید و از حرکات زیاد صورت در زمان خندیدن و گریه کردن بپرهیزید و از حرکات شدید عضلات صورت مانند قهقه دوری نمایید.و تا زمانی که پزشک به شما اجازه نداده از فین کرد بینی خود داری نمایید،فین کردن باعث جدا شدن بخیه ی بینی خواهد شد. در صورت نیاز بینی خود را با گاز استریل به آرامی پاک نمایید. همچنین می توانید گاز استریل جلوی بینی خود را تا زمان جلوگیری از ترشحات تعویض نمایید
 • پس از جراحی بینی بهتر از غذاهایی که نیار به جوبدن بالا مانند استیک غذاهای گوشتی و ساندویچ دوری کنید ، در بقیه ی غذاها نیازی به محدودیت نیست و مشکلی در خوردن آن ها وجود ندارد، ترجیحا اگر می خواهید از غذاهای گوشتی استفاده کنید بگذارید گوشت های در طبخ غذا یا خیلی نرم شوند یا از مخلوط کن استفاده کرده تا کتر نیاز باشد تا بجوید، همچنین توصیه می شود از خوردن قهوه یا چای داغ پرهیز کنید و آبمیوه ی تازه و سوپ ولرم برای خشک نبودن دهان استفاده کنید.
 • پس از عمل بینی موردی مهمی دیگری که لازم است رعایت نمایید ممنوعیت مقاربت جنسی تا 10 روز می باشد،همجنین باید از استمنا نیز خودداری شود زیرا باعت ترشح آدرنالین در بدن شده و باعث افزایش تورم بعد از عمل بینی می شود و امکان خونریزی بینی بالا می رود.
 • پس از جراحی زیبایی بینی دندان ها را به آرامی مسواک بزنید
 • پس از عمل بینی و جراحی بینی از مکالمه های زیاد و فعالیت های اجتماعی و از بیرون زیاد رفتن امتناع کنید.
 • بعد از جراحی بینی از حمام رفتن و شستن موها دوری کنید فقط در روز برداشتن گچ بینی این کار را کنید که مبادا گچ شما در روزهای اول مرطوب شود.

نکات مهم قبل و بعد از عمل بینی

https://www.youtube.com/watch?v=GPcckI08tkE

 • در طول درمان پس از عمل حتما مراقب باشید تا ضربه ای به بینی وارد نشود، طاق باز بخوابید و به پهلو نخوابید که بینی تحت فشار نباشد از لباس هایی استفاده شود که از جلو یا عقب بسته یا باز می شوند  مانند لباس هاس زیپ دار یا پیراهن از پوشیدن تی شرت و کاموایی خودداری کنید.
 • پس از عمل زیبایی بینی زیر آفتاب شدید نروید که امکان ورم بینی خواهد بود.
 • بخاطر عوض شدن رنگ بینی و ورم و کبودی چشم ها بعد از عمل بینی نگران نباشید که تا 1 ماه بعد از عمل رفع خواهد شد، گذاشتن یخ بر روی کبودی چشم ها توصیه می شود.

با رعایت نکات بالا در عمل بینی بهترین نتیجه را در بینی خود در آینده را شاهد خواهید بود.

 

author-avatar
تهیه شده توسط: کلینیک عمل زیبایی بینی