همه چیز درباره عمل بینی

بروز شده در:15 اسفند، 1398

جراحی رینوپلاستی چیست؟
 

جراحی رینوپلاستی که معمولاً به عنوان عمل بینی شناخته می شود ، عملی برای تغییر شکل بینی است.  این عمل یکی از رایج ترین جراحی های پلاستیک در این روزها می باشد.
 

با استفاده از جراحی زیبایی بینی می توان :

 •     اندازه بینی را کاهش دهید.
 •     شکل نوک بینی ، پل بینی و بینی را تغییر دهید.
 •     زاویه بین بینی و لب بالا را تغییر دهید.
 •     ستونی که دو حفره ی بینی را جدا می کند صاف کنید.محدودیت هایی برای تغییر حالت در بینی وجود دارد. نتیجه نهایی به اندازه بینی شما، وضعیت پوست و سن شما بستگی خواهد داشت. مهمترین چیز این است که شما به طور واضح با جراح خود در مورد آنچه می خواهید و آن بینی که مد نظر دارید صحبت نمایید.
 

چرا عمل جراحی زیبایی بینی ؟

بسیاری از افراد خود به خود نسبت به شکل بینی خود حساسیت دارند و به دلایل زیبایی، جراحی زیبایی بینی  (یعنی بهبود ظاهر بینی خود) را انجام می دهند. در صورت این امر ، هدف از انجام این عمل این است که بینی شما زیباتر بنظر برسد و این که شما را نسبت به آن کمتر حساس کند. بنابراین بسیار مهم است که شما در ذهنتان به این فکر کنید که چه چیزی را از بینی خود دوست ندارید ، و این را برای جراح خود توضیح دهید.او سپس می تواند به شما بگوید چه چیزی ممکن است از نظر جراحی قابل انجام باشد و چه چیزی نباشد. بیشترین افرادی که بینی خود را دوست ندارند ، نسبت به پل یا نوک بینی خود نگرانی دارند.


نگرانی ها معمولا شامل موارد زیر می باشد:
 

 •     برآمدگی در پل بینی را تغییر دهید.
 •     نوک بینی را تغییر شکل دهید.
 •     طول یا عرض بینی را تغییر دهید.
 •     عرض بینی را تغییر دهید.در صورتی که بینی شکسته یا منحرف شده باشد به دلیل آسیب دیدگی ، ممکن است بیماران همزمان جراحی زیبایی بینی را نیز انجام دهند. برخی دیگر ممکن است مشکلات تنفسی مربوط به مجاری هوایی بینی را نیز داشته باشند، در این جا انتخاب آن ها سپتوپلاسی خواهد بود. در هر دو مورد، جراحی زیبایی بینی از نظر بازسازی در نظر گرفته می شود ، در حالی که در بیشتر موارد جراحی بینی به عنوان عمل زیبایی طبقه بندی می شود. در زمان سپتوپلاستی جراحی بینی می تواند علاوه بر رفع مشکلات تنفسی ، عمل زیبایی بینی را نیز انجام دهد.

زیبایی ظاهری - ممکن است شما متناسب با بقیه صورت خود از شکل یا اندازه بینی خود راضی نباشید.


پزشکی - ممکن است صدمه ای به بینی شما وارد شده باشد که باعث شکسته شدن یا کج شدن آن شده است. یا ممکن است موجب انسداد بینی شده و مشکلات تنفسی را برای شما بوجود آورده. اگر دلایل پزشکی در این روش وجود داشته باشد ، جراحی ترمیمی محسوب می شود.
 


قبل از عمل بینی چه نکاتی را باید رعایت کنم؟

شما با جراح خود ملاقات خواهید کرد تا در مورد دلیل جراحی و آنچه می خواهید صحبت کنید. جراح هر بیماری را که در گذشته داشته اید، یادداشت می کند. اگر دارویی که مصرف می کنید برای عمل مناسب نباشد جایگزین آن را معرفی خواهد کرد، همچنین قبل از عمل استفاده از آسپیرین و داروهای رقیق کننده توصیه نمی شود. در مورد مکمل ها نیز ویتامین E توصیه نمی گردد چون ممکن است مشکلاتی در بیهوشی بوجود آورد.

از دخانیات و سیگار کشیدن حداقل یک هفته قبل و بعد از عمل خوددداری کنید سیگار سطح اکسیژن بدن را پایین میاورد و این امر برای بهبود زخم ها مناسب نیست.

حداقل از 10 ساعت قبل از عمل از خوردن و نوشیدن مایعات خودداری کنید.

از پیراهن یا لباس هایی در روز عمل استفاده کنید که نیازی نباشد بعد از عمل آن را از سمت سر در بیاورید.

 

نکات مهم قبل و بعد از عمل جراحی بینی
 

جراحی بینی چگونه انجام می شود؟

عمل جراحی زیبایی بینی برای تغییر شکل بینی یا از داخل سوراخ بینی (به نام رینوپلاستی بسته) یا با ایجاد یک برش کوچک بین سوراخ بینی و بلند کردن پوست انجام می شود ، همانطور که در عکس پایین نشان داده شده است (به این عمل، جراحی زیبایی بینی گفته می شود). ماهیت دقیق عمل بستگی به ناحیه بینی ای دارد که تحت درمان قرار می گیرد. جای زخم ممکن است مستقیم ، V شکل یا زیگزاگ باشد.

جراحی زیبایی بینی

عمل زیبایی بینی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود  طول روش و تکنیک مورد استفاده بستگی به میزان نیاز بینی شما برای تغییر دارد جراح شما می تواند با از بین بردن غضروف نوک بینی شما را اصلاح کند یا اگر برآمدگی در بینی خود دارید ، آن را می تواند بتراشد. جراح شما همچنین می تواند استخوان های بینی شما را با شکستن و سپس تنظیم آنها صاف و باریک کند جراح شما ممکن است نیاز به بازسازی بخشی از بینی شما داشته باشد این عمل را می توان از داخل سوراخ بینی (معروف به رینوپلاستی بسته) انجام داد و یا پزشک شما برش کوچکی در ناحیه بین بینی شما ایجاد می کند تا ناحیه زیرین را در معرض دید خود قرار دهد (معروف به رینوپلاستی باز).

 • ممکن است لازم باشد 1 -2 شب را در بیمارستان بگذرانید.
 • ممکن است شما یک نوار چسبان بر روی بینی خود داشته باشید و بینی شما بسته باشد.
 •  اگر بینی شما بسته شده باشد ، باید بعد از انجام عمل جراحی بینی مجدد باید از دهان نفس بکشید تا زمانی که بسته بندی برداشته شود.


 

تغییر خط الراس بینی

اگر عمل بر روی پل بینی باشد ، جراح، استخوان و غضروف ایجاد شده را برطرف می کند. بینی ممکن است شکسته شود بنابراین می توان قطعات باقی مانده استخوان را به هم نزدیک کرد تا بینی تنگ شود.

تغییر نوک بینی

اگر عمل بر روی نوک بینی باشد ، غضروفهایی که تکیه گاه زیر آن را تشکیل می دهند ، باید تا حدودی برداشته یا تغییر شکل دهند. این کار از طریق جراحی زیبایی بینی یا بسته انجام می شود.

تغییر طول بینی

جراح شما باعث می شود که سپتوم تنظیم شود و کاهش یابد ، تا به کوچک شدن نوک کمک کرده و طول کلی بینی را کاهش دهد. تنظیم غضروف در نوک بینی نیز می تواند باعث کاهش طول بینی شود.
 

تغییر عرض بینی

جراح شما می تواند با شکستن استخوان می تواند عرض بینی را کاهش داده و آن را باریکتر کند.

 

افزایش پل یا نوک بینی

جراحان می توانند از استخوان یا غضروف یا پیوند استفاده كنند تا خط یك پل یا نوك مسطح را تغییر دهند. به این عمل،جراحی بینی اضافه نیز گفته می شود. استخوان یا غضروف مورد استفاده می تواند از بینی (استخوان بینی یا سپتوم) گرفته شود ، یا از جاهای دیگر مانند دنده ، لگن یا گوش.


عمل ترمیمی بینی

این عمل زمانی انجام می گیرد که شخص از نتیجه عمل اول خود رضایت نداشته و یا دچار مشکلات تنفسی شده است.
 

عمل بینی قوز دار

بینی های قوز دار یا به صورت مادر زادی این طور هستند یا بر اثر صدمه اینگونه شده اند، در این عمل جراح از روش کوچک کردن استخوان استفاده کرده و عمل زیبایی را انجام می دهد.
 

تغییر سپتوم

اگر بینی شما به دلیل صدمه ای تحت جراحی قرار گرفته باشد ، می تواند مجاری تنفسی را خسته کند و تنفس را دشوار می کند. این کار ممکن است همزمان با جراحی توضیح داده شده در بالا یا به عنوان یک عمل جداگانه تغییر یابد.

Rhinoplasty


چگونه می توانم به موفقیت خود در عمل جراحی بینی کمک کنم؟

تا حد ممکن در بهترین شرایط خود باشید. مهم است که وزن خود را با داشتن یک رژیم غذایی مناسب و ورزش منظم ثابت نگه دارید.پزشک عمومی شما می تواند در این زمینه به شما توصیه‌های مفیدی ارائه کند. اگر سیگار می کشید، متوقف کردن حداقل شش هفته قبل از عمل به کاهش خطر عوارض کمک می کند. نگران از بین بردن موهای اطراف برش نباشید ، اما 24 ساعت قبل از عمل صورت خود را بشویید تا مطمئن شوید که منطقه تا آنجا که ممکن است تمیز باشد.

درمان جایگزین چیست؟

هیچ جایگزین برای جراحی زیبایی بینی وجود ندارد. بعضی اوقات ، فقط برای جابجایی مشکلات مجاری هوایی بینی ، فقط عمل جراحی در قسمت داخلی بینی لازم است. گزینه های غیر جراحی مانند پرکننده ها می‌توانند به عنوان یک درمان موقت برای اهداف زیبایی استفاده شوند.

 

خطرات و عوارض اصلی جراحی زیبایی بینی چیست؟

مانند تمام جراحی‌ها، خطرات ناشی از جراحی زیبایی بینی وجود دارد. اگرچه خطرات بعید است ، اما وزن آن ها در مقابل سود بالقوه جراحی مهم است. برای اطمینان از عوارض و عواقب احتمالی آن ، در مورد هرکدام از آنها با جراح پلاستیک خود صحبت کنید.

 

عوارض مرتبط با جراحی

جای زخم ناشی از جراحی، این زخم‌ها معمولاً در ابتدا قرمز ، سپس بنفش و بعد از آن محو می شوند ممکن است تا بیش از 12 الی 18 ماه لکه‌ ها باقی بمانند. بعضی اوقات ممکن است جای زخم ‌ها گسترده تر، ضخیم تر، قرمزتر یا دردناک شود ، و ممکن است شما نیاز به انجام عمل جراحی برای اصلاح آنها داشته باشید. اگر استخوان ، غضروف یا پوست از قسمت دیگری از بدن گرفته شده باشد ، این جای زخم ممکن است باقی بماند که و آثار آن مشهود باشد.

خونریزی زیاد و طولانی مدت غیر معمول است اما ممکن است اتفاق بیفتد، و ممکن است شما برای جلوگیری از خونریزی به عمل دیگری نیاز داشته باشید که می تواند بهبودی را به تأخیر اندازد یا نتیجه را تحت تأثیر قرار دهد. خونریزی ها معمولاً بلافاصله یا بعد از عمل جراحی اتفاق می افتد. قبل از عمل، جراح با شما در مورد داروهایی صحبت خواهد کرد که خطر خونریزی شما را افزایش می دهد.


عفونت ، اگر به عفونت زخم مبتلا شوید ممکن است به آنتی بیوتیک یا عمل دیگری احتیاج داشته باشید. این می تواند بر نتیجه نهایی عمل جراحی تأثیر بگذارد. مهم است که در هنگام عمل سرفه ، سرماخوردگی یا گلودرد نداشته باشید. اگر شک دارید باید با جراح خود تماس بگیرید.


تورم ، کبودی و درد بعد از عمل ، ورم و کبودی صورت به خصوص در اطراف چشم ایجاد خواهد شد. این می تواند زمان برای حل و فصل طول بکشد. پس از تسکین تورم ، متوجه می شوید که بینی شما سفت و بی حسی است. بی حسی معمولاً طی چند ماه آینده از بین می رود ، اما سفتی ممکن است دائمی باشد. ممکن است درد طولانی مدت وجود داشته باشد ، اما این غیر معمول است. نتیجه نهایی ممکن است 12 تا 18 ماه بعد از عمل حاصل نشود.


مشکلات بهبود ، گاهی اوقات زخم ها برای بهبودی بیش از حد طبیعی طول می کشد. معمولاً این مشکل با پوشاندن زخم ها برطرف می شود ، اما ممکن است برای برداشتن بافت هایی که به درستی بهبود نیافته اند ، نیاز به عمل جراحی بیشتری داشته باشید. افراد سیگاری ممکن است دچار این مشکلات درمانی بشوند.


اکستروژن ، اینجا جایی است که بخیه های عمیق از پوست بیرون می کشند. اینها به راحتی قابل حذف هستند. اگر از کاشت یا قطعه ای از استخوان یا غضروف استفاده شده باشد ، در موارد نادر ممکن است ماه ها یا سال ها بعد از آن ، به ویژه پس از آسیب دیدگی ، از بین برود.


افزایش یا کاهش حساسیت بعد از عمل ، بیشتر بیماران در بینی خود تغیراتی را حس می کنند ، که معمولاً بی حسی بینی یا لب یا دندانهای فوقانی است که موقتی می باشد از دست دادن احساس ، هر چند نادر است ، اما ممکن است دائمی باشد.


عدم تقارن،  پس از جراحی بینی در بعضی از بینی ها این عدم تقارن اتفاق می افتد.


آسیب به ساختارهای عمیق تر ، اگرچه نادر است ، اما عمل جراحی می تواند به ساختارهای عمیق تر از جمله اعصاب ، رگ های خونی ، مجاری اشک و لایه جمجمه آسیب برساند. این آسیب ممکن است موقت یا دائمی باشد.


سوراخ در سپتوم (سوراخ شدن سپتوم) ، در موارد نادر ، سوراخ در سپتوم ، چه در طی عمل و چه در نتیجه جمع آوری خون ایجاد می شود. اگر این اتفاق بیفتد ، برای تعمیر سوراخ ممکن است به یک عمل دیگر نیاز داشته باشید. بعضی اوقات تعمیر سوراخ غیرممکن است.


حس بویایی تغییر یافته بعد از جراحی زیبایی بینی ، حس بویایی بعضی از بیماران (و گاهی احساس سلیقه آنها) تغییر می کند. این تغییر می تواند دائمی باشد.


نتیجه رضایت بخش گاهی اوقات ، بیماران از نتیجه جراحی زیبایی بینی خود راضی نیستند. این ممکن است مربوط به ظاهر یا احساس بینی باشد ، یا شکل آن برآورده نمی شود. بسیار مهم است که قبل از انجام عمل جراحی ، در مورد اندازه و شکل مورد نظر خود با جراح خود صحبت کنید ، و اینکه آیا با نتیجه خوب می توان این کار را با اطمینان انجام داد.


گذر زمان و ظاهر بینی شما در اثر پیری ، قرار گرفتن در معرض آفتاب یا سایر شرایطی که به جراحی شما مربوط نمی‌شود تغییر خواهد کرد. برای حفظ نتایج جراحی زیبایی بینی ممکن است شما نیاز به عمل جراحی بیشتر یا سایر روش های درمانی داشته باشید.


واکنش آلرژیک به ندرت، واکنش‌های آلرژیک به نوار ، بخیه یا محلول ها گزارش شده است. اگر واکنش آلرژیک دارید ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشید.


خطرات بی حسی ، واکنش های آلرژیک شما می توانید یک واکنش آلرژیک به بیهوشی داشته باشید.

در آخر باید ذکر کرد تمامی موارد بالا دارای احتمال کمی هستند و درصد موفقیت یک عمل خوب بسیار بالاتر از هر کدام از موارد بالا می باشد.
 

تمام مواردی که باید در مورد عمل جرحی بینی بدانید


بعد از عمل بینی چه انتظاری دارید

جراحی رینوپلاستی معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می شود (بنابراین شما خواب هستید). عمل معمولاً حدود دو ساعت طول می کشد. برای تمیز نگه داشتن زخم ممکن است به شما آنتی بیوتیک داده شود. شما ممکن است همان روز به خانه بروید ، یا یک شب در بیمارستان بمانید. اگر در همان روز به خانه بروید ، یک فرد بالغ مسئول پذیر باید شب را در کنار شما بماند.

 

برای کنترل تورم و کبودی بسته های یخی به شما داده می شود و همچنین به شما داروی تسکین درد نیز داده می شود.

بینی شما احساس سفتی و درد خواهد کرد.معمولا مسکن های ساده کافی می باشند تا شما را راحت نگه دارند. اگر بینی شما به عنوان بخشی از عمل جراحی شکسته شود، حدود هفت تا 10 روز با وجود زرد شدن چشم در حدود 10 تا 20 روز ، کبودی چشم دیده می شود.


بعد از جراحی رینوپلاستی ممکن است دچار کبودی ، تورم یا بی حسی شوید یخ زدن ناحیه بینی به کاهش تورم و کبودی کمک خواهد کرد برای جلوگیری از ابتلا به سرماخوردگی باید حداقل 2 هفته از کار خود دور شوید و حداقل از 2 هفته از گروه های خود دور شوید  از فعالیت شدید باید به مدت 4 - 6 هفته اجتناب شود  شما نیاز به استراحت در حالت ایستاده و جلوگیری از خم شدن برای چند روز اول بعد از عمل داری اسپلینت بعد از 7 تا 10 روز برداشته می شود، اگرچه پس از جراحی زیبایی بینی ، فوراً بهبود خواهید یافت ، ظاهر شما در 6 تا 12 ماه آینده ادامه خواهد یافت قبل از مشارکت در هرگونه ورزش ضربه ای / تماس شدید ، باید با جراح خود گفتگو کنید.نمودار زیر فقط راهنمایی در مورد مراحل بهبود جراحی زیبایی بینی است و هر بیمار با سرعت متفاوت بهبود می یابد

روز 1-3

 • ممکن است مقداری مایع آبکی با خون باشد که از بینی شما بیرون می آید.
 • ممکن است کمی احساس درد کنید و احساس می کنید سرماخوردگی دارید.
 •  بینی خود را منبسط نکنید ممکن است خونریزی بینی جزئی داشته باشد.


روز 4-7

 •  باید احساس روشن تر کند. اکنون کبودی و تورم کم می شود.
 • مطمئن شوید که اسپلینت بینی را خشک نگه دارید. هر بخیه خارجی برداشته می شود


روز 7-10

 •  می توانید بینی خود را اکنون (به آرامی) دم کنید و دراز بکشید.
 •  زمان قرار ملاقات با پزشک خود را بررسی کنید - به زودی می توانید اسپلینت خود را بردارید.
 •  ممکن است چشمان هنوز سیاه باشد اما کبودی شروع به ناپدید شدن می کند.


2 هفته

 •  بخش زیادی از کبودی و تورم از بین رفته است.
 • اکثر بیماران آماده بازگشت به سر کار هستند یا حداقل احساس می کنند می توانند به بیرون بروند.
 • هر نوع کبودی باقی مانده را می توان با آرایش پوشانید.


3 هفته

 •  اکنون بیشتر تورم از بین رفته است  در پایان این هفته ، در صورت تمایل می توانید به ورزش شدیدتر برگردید.


2 ماه

 •   هنوز هم در انتهای بینی احساس بی حسی و سفتی خواهید کرد - این امر با گذشت زمان بهبود می یابد.
 • از ضد آفتاب با فاکتور بالا تا مرحله شش ماه استفاده کنید.


6 ماه

 •   تورم همچنان کاهش می یابد. شکل بینی شما همچنان به بهبود ادامه خواهد داد.


12 ماه

 •   تقریباً تمام مداوا کامل است.
 •  هر گونه اصلاح مورد نیاز در این زمان انجام می شود.
   

پوشش

در هر سوراخ بینی مقداری پانسمان خواهید داشت و ممکن است یک پد زیر بینی شما باشد. همچنین ممکن است برای محافظت از آن، بر روی بینی تان شکاف داشته باشید. پس از برداشتن اسپلینت، باید خیلی مراقب باشید که بینی ضربه ای نخورد، زیرا این ممکن است در نتیجه نهایی تأثیر بگذارد.

بخیه

بخیه‌های داخل بینی شما به احتمال زیاد به خودی خود حل می شوند. ممکن است بخیه هایی در قسمت بیرونی بینی خود داشته باشید. این موارد معمولاً پس از پنج تا هفت روز پس از عمل برداشته می شوند.

بهبود

ممکن است بعد از عمل ، روز یا دو روز کمی خونریزی از بینی خود داشته باشید. این را به آرامی با گاز یا دستمال تمیز دور کنید. از هرگونه فعالیتی که ممکن است بینی شما را ببندد ، خودداری کنید. فعالیت هایی که جریان خون را در صورت شما افزایش می دهد (مانند خم شدن، فشار کشیدن، بلند کردن یا حمام گرم) احتمال خونریزی را افزایش می دهد. خوابیدن با بالش های اضافی برای سرپا نگه داشتن سر شما به کاهش تورم کمک می کند و همچنین به پشت یا همان طاق باز بخوابید.

بینی خود را منفجر نکنید و تمام تلاش خود را کنید تا از طریق بینی خود عطسه نکنید!! اگر می خواهید عطسه کنید ، سرفه کنید. پس از برداشتن پانسمان از سوراخ بینی، می توانید بینی خود را با دادن هوا در آن و آوردن چرک ها در پشت گلو و سپس خالی کردن آن از راه دهان پاک کنید. مگر در مواردی که به شما گفته شود، بهتر است تا زمانی که بررسی بعد از عمل خود را انجام دهید چرک و پوستی را در بینی خود نگذارید.

شما همان روز عمل جراحی خود را از بستر خارج خواهید شد و بعد از گذشت دو هفته می توانید فعالیت‌های سبک انجام دهید. شما باید بعد از چهار هفته قادر به شنا باشید، اگرچه باید شش هفته از ورزش شدید جلوگیری کنید اکثر بیماران ، بسته به شغل خود ، حداقل دو هفته بعد از عمل ، مرخصی می گیرند. چند هفته کارهای سنگین را انجام ندهید و حداقل به مدت دو هفته از رابطه جنسی خودداری کنید. با تمام فعالیت‌ها، به آرامی شروع کنید.

تا دو روز بعد از عمل از غذاهای مایع استفاده کنید تا به صورت فشاری وارد نشود.

تا زمانی که احساس بهبود کامل نکردید، رانندگی نکنید، در غیر اینصورت نیم نگاهی به تاریخ انقضا بیمه ی خود داشته باشید!

 

About-nose-surgery

 

مشاهده نتایج

برطرف شدن تورم می تواند چند ماه طول بکشد، و ماه‌های زیادی طول بکشد تا نتیجه نهایی ظاهر شود. بیشتر بیماران از نتیجه نهایی راضی هستند ، اما برخی از آنها عادت کردن بینی جدید خود را دشوار می کند. این ممکن است برای شما اتفاق بیفتد.

 

مراقبت های بعد از عمل بینی که باید رعایت کنید

 •     برای محافظت از بینی خود و حفظ بهترین نتیجه ، مراقب خود باشید.
 •     بعد از عمل از فعالیت های جدی خودداری کنید.
 •     همانطور که به شما گفته شده از زخم های خود محافظت کنید.
 •     وزنه زدن یا باردار شدن در نتایج تأثیر خواهد گذاشت.
 •     وزن سالم و سطح ورزش را حفظ کنید.

 

برای اطلاعات بیشتر به مقاله مراقبت های مهم بعد از عمل بینی مراجعه نمایید.

 

 

چه چیزی را باید در عمل بینی خود جستجو کنید

 

خونریزی بعد از عمل می تواند باعث تورم ، تغییر رنگ و درد شود. علائم عفونت درد ، قرمزی ، تورم و چرک در زخم است و ممکن است درجه حرارت بدنتان بالا برود. در صورت وجو این مسائل با پزشک مشورت کنید.

انجام عمل جراحی بینی (جراحی زیبایی بینی) می تواند به بینی شما ظاهری مناسب تر دهد و در نتیجه عزت نفس شما را بهبود بخشد. همچنین ممکن است یک دلیل پزشکی برای نیاز به جراحی زیبایی بینی مانند انسداد یا انحراف بینی نیز وجود داشته باشد.

 

 

داروهای مناسب در جراحی زیبایی بینی


یکی از مباحث مهم برای بیمارانی که قصد انجام عمل جراحی زیبایی بینی دارند استفاده از داروهای مناسب در این دوره است. مصرف بعضی داروها مجاز و مصرف برخی دیگر در این دوره ضروری و البته مصرف بعضی خطرناک است. به گونه ای که باید چند هفته یا چند ماه قبل از عمل به طور کامل قطع شوند. حتی برخی داروها که شاید از نظر شما مهم نباشند مثل ویتامین ها، مکمل ها، ترکیبات گیاهی، مواد نیروزا، مواد آرایشی و غیره.
همچنین در صورت داشتن سوابق ابتلا به هرگونه بیماری در گذشته و مصرف دارو را با پزشک خود در میان بگذارید.


داروهای ممنوعه قبل و بعد از عمل بینی


آسپیرین Aspirin

آسپیرین Aspirin


این دارو به دلیل احتمال افزایش خونریزی، از سه هفته قبل از عمل تا سه هفته بعداز عمل نباید مصرف شود.


داروهایی مثل ایپوبروفن، دیکلوفناک، ناپروکسن، پیروکسیکام نیز که از ختنوتده آسپرین می باشند نیز تا حدودی دارای چنین اثری هستند. استفاده از این دارو صرفا به عنوان مسکن بوده  که برای بیماران جراحی بینی مناسب نیستند . افرادی که روزانه و بطور منظم از این داروها استفاده می کنند پس از مشورت با پزشک مربوطه قطع و داروی جایگزین معرفی می شود.ایزوترتینوئین ( آکوتان ) Isotretinoin  


این دارو اکثرا برای درمان جوش  های صورت بویژه در پوست های چرب تجویز می شود که یکی از تداخلات دارویی بسیار مهم و خطرناک است.


این دارو باید تحت نظارت دقیق و با تجویز پزشک متخصص و با کنترل تست های کبدی و سایر آزمایشات مربوطه مصرف شود.


آکوتان، روآکوتان، دکوتان، آکنوترن نام های تجاری شایع تری از این دارو هستند. مصرف این دارو برای بیماران جراحی زیبایی بینی ممنوع است مگر در موارد خاص جراح برای بینی های گوشتی با پوستهای خیلی چرب و آن هم برای مدت محدود ممکن است تجویز کند. پس از سه ماه قبل از عمل تا یک سال پس از آن مصرف این دارو ممنوع است.


در صورت استفاده از  آکوتان حتماً پزشک خود را مطلع کنید و در دوران پس از عمل هم هرگز هیچ نسخه ای را بدون هماهنگی با جراح بینی مصرف نکنید.

چنانچه از داروهای هورمونی، شیمی درمانی، کورتون ها، آنتی بیوتیک ها، داروهای ضد روماتیسم، مسکن ها و غیره استفاده می کنید حتما تیم پزشکی و بیهوشی را باید در جریان جزئیات مصرف آنها قرار دهید.

 

داروهایی که برای عمل تجویز می شوند به سه دوره زمانی تقسیم می شوند.


الف – داروهای تجویزی قبل از عمل بینی :


قرص زینک + ویتامین ث  zink+ Vitamin C روزانه بعد از ناهار برای بهبود قدرت ترمیم به مدت یک هفته قبل از عمل.


کپسول اس امپرازول Esomeprazole روزانه قبل از صبحانه برای کنترل اسید معده و تحمل بهتر دارو و بیهوشی.


ویتامین کا ( آمپول ده میلی‌گرم ) Phytonadione  یک هفته تا سه روز قبل از عمل برای کمک به انعقاد خون.


قرص آلپرازولام ( نیم میلی‌گرم )  Alprazolam شب قبل عمل یک عدد برای کاهش اضطراب عمل جراحی.


نکته : از آمپول ویتامین کا و قرص آلپرازولام بعد از انجام عمل جراحی خودداری کنید. بدلیل تداخل آلپرازولام با داروهای بیهوشی و مخدر تا سه روز بعد از عمل نباید مصرف کرد . اما از کپسول امپرازول و زینک+ویتامین ث بهتر است تا یک هفته بعد از عمل هم مورد استفاده قرار گیرند.

 

داروهای مناسب در جراحی زیبایی بینیب – داروهای تجویزی بعد از عمل بینی :


دو نوع آنتی  بیوتیک کپسول سفالکسین 500 Cephalexin هر 6 ساعت” و ” قرص سیپروفلوکساسین 500 هر 12 ساعت ” است. مصرف آن باید دقیق و سر ساعت و حتما توسط پزشک تجویز شود.


سهل انگاری در مصرف آنتی بیوتیک  ها منجر به عواقب جبران ناپذیری می گردد که گاهی باعث بستری مجدد و حتی جراحی دوباره و نیز عوارض دراز مدت مانند از بین رفتن غضروف ها و غیره گردیده است.


قرص سرماخردگی بزرگسالان Adult cold یک داروی ترکیبی است که روزی سه وعده برای کنترل درد بینی، سردرد، گلودرد  و بطور کلی درد بعد عمل، تورم و گرفتگی بینی و کم کردن خونابه و سایر علائم، تجویز می ­شود.


استامینوفن کدئین Acetaminophen+Codeine روزانه حداکثر یک عدد صبح و یک عدد شب ( بویژه در هفته اول ) به عنوان مسکن میل نمایید.


قرص ویتامین ث  Vitamin C که به صورت قرص جوشان روزانه یک عدد تجویز می­شود به ترمیم بهتر بینی کمک می­کند.


قرص آنتی هیستامین دکونژستان Antihistamine Decongestant  و قرص لوراتادین  Loratadine شبی یک عدد که هر دو برای کنترل آبریزش بینی و عطسه و نیز گرفتگی بینی توصیه می شوند.


آمپول دگزامتازون Dexamethasone برای اکثر بیماران نسخه می شود که عصر روز بعد از عمل، بصورت عضلانی تزریق شود و برای کاهش تورم موثر است.


پماد تتراسایکلین چشمی یک درصد  که باید محل بخیه های جلوی بینی هر شب با آن چرب شود.ج- داروهای بعد از درآوردن مش  های(تامپون) داخل بینی :


بعد از درآوردن مش ها(تامپون ها) به دلیل عدم توانایی کافی بینی برای مرطوب سازی و ترشح مواد نرم کننده طبیعی مخاطی ، استفاده از این داروهای مناسب به بینی عمل شده کمک در این امر کمک می کند.


قطره فنیل افرین Phenylephrine آن هم فقط برای سه روز جهت کم کردن خونریزی و خونابه بینی باید استفاده شود. صبح، ظهر و شب هر نوبت چهار قطره در هر طرف بینی. این قطره به دلیل عوارضش نباید بیشتر از سه روز مصرف شود.


قطره کلرور سدیم Sodium Chloride یا همان سرم شستشو که در هفته ی اول توصیه می شود که تقریبا هر دو ساعت ، وقتی بیدارید، چهار قطره در هر طرف بینی بچکانید تا داخل بینی همواره مرطوب بماند.


و از هفته دوم سرم شستشو جایگزین این قطره می شود.


پماد تتراسایکلین چشمی یک درصد Tetracycline بعد از برداشتن مش ها بصورت روزانه دو بار ادامه می یابد با این تفاوت که علاوه بر بخیه های بیرون بینی به داخل بینی هم با استفاده از سوآپ ( گوش پاک کن ) به آرامی مالیده می شود.


این پماد و سرم شستشو، دو دارویی هستند که تا ماه  ها پس از عمل برای مراقبت از بینی باید مورد استفاده قرار گیرند.پماد استراتادرم Strataderm معمولا از سوی پزشک جهت برطرف سازی خط بخیه ها تجویز می شود.

همچنین برای مراقبت از پوست صورت معمولا پس از برداشتن مش و بهبود حال عمومی بیمار، یک محلول پاک کننده صورت  و یک محلول ضد عفونی کننده ضد آکنه که معمولا  کلیندامایسین یک درصد است، تجویز می شود تا در دورانی که پوست مستعد جوش زدن است از چرب شدن و پیدایش جوش جلوگیری شود.


از آنجا که پوست پس از جراحی بینی به نور آفتاب شدیداً حساس و آسیب پذیر می باشد استفاده از کرم ضد آفتاب مناسب توصیه می شود.

در آخر لازم است بدانید استفاده از هر کدام از داروهای فوق  بنا بر نظر و نسخه پزشک معالج خودتان عمل نمایید و بدون مشورت با ایشان، از به کار بردن این داروها  صرف نظر نمایید.

author-avatar
تهیه شده توسط: کلینیک عمل زیبایی بینی